Naukowcy nie mogą odczytać napisu na skale. Oferują wysoką nagrodę za pomoc
Skała znajduje się na odludnej części wybrzeża we francuskim miasteczku Plougastel w Bretanii. Napis, który został najprawdopodobniej wykonany ponad 230 lat temu, jest widoczny tylko i wyłącznie podczas odpływów. Przez resztę czasu znajduje się pod wodą. Francuscy naukowcy głowią się nad tym, co dokładnie zostało napisane na płycie.
Do tej pory udało im się zidentyfikować kilkadziesiąt liter i cyfr: daty 1786 oraz 17877 oraz ciągi słowne: „OC AR B … DRE AR GRIO SE EVELOH AR VIRIONES BAOAVEL OBBIIE: BRISBVILAR... FROIK … AL”. Według badaczy napisy te mogły zostać wykonane w języku starobretońskim lu baskijskim. Naukowcy postanowili poprosić o pomoc przy rozszyfrowywaniu napisu. Osoba, której uda się to zrobić może liczyć na nagrodę w wysokości 2000 euro. – Nikt nie był w stanie rozwiązać tej zagadki. Pytaliśmy najtęższe umysły, historyków i archeologów z całego świata. Powoli tracimy już nadzieję – mówił burmistrz Plougastel Dominique Cap.
Jedna z przyjętych hipotez mówi, że napisy na skale mają związek z budową fortu oraz stanowisk bojowych, które zostały wniesione w okolicy, aby chronić Zatokę Brestu przed wojskiem angielskim. W listopadzie badacze wybiorą najbardziej prawdopodobną interpretację inskrypcji.